Проблеми з психічним здоров’ям можуть виникнути в двох випадках: при народженні – вроджені і виникли в результаті будь-яких негативних факторів, що сталися в повсякденному житті – придбані.
Психічні розлади можна розділити на безліч видів і кожен з них буде мати різні симптоми, перебіг і способи лікування. Є категорія розладів, що проявляються:
- одноразово;
- повторюваних через певний проміжок часу;
- виникають на постійній основі і мають хронічний перебіг.
Психічні розлади проявляються багатьма факторами. До найпоширеніших можна віднести:
- бажання вчинити суїцид;
- високий рівень агресії, гнівливості або прояв ворожості;
- психоз, що супроводжується параноїєю, галюцинаціями і маячними думками;
- безпричинна пригніченість, смуток, почуття тривожності і відчаю;
- сильне занепокоєння, виникнення фобій;
- підвищена або знижена емоційність;
- відмова контактувати з суспільством, замкнутість, підозрілість.
Це лише поодинокі прояви психічних розладів. На ділі їх список набагато ширше, так як людська психіка є досить тонкою матерією і у кожної людини вона своя.
Особливості та фактори, що сприяють виникненню психічних розладів
Захворювання, пов’язані з психікою, не виникають самі по собі, цьому є багато причин: зовнішні або внутрішні і спадковість. Фахівці відзначають ряд факторів, що призводять до виникнення психічних розладів:
- зловживання алкоголем, наркотиками та психотропними речовинами;
- стресові ситуації або психологічні травми, що мають місце в житті людини: всі види насильства над особистістю, смерть дорогої людини, виникнення великих проблем, пов’язаних з нестачею і пошуком фінансів і т. д.;
- проблеми, що виникли в період внутрішньоутробного розвитку плода. Це можуть бути перенесені захворювання, що негативно відбилися на несформованому плоді, зловживання алкоголем або забороненими препаратами і т. д.;
- серйозна черепно-мозкова травма або жорстоке поводження в дитинстві;
- нервове і фізичне виснаження, результатом якого стає порушення зв’язки «праця-відпочинок».
Психічні розлади відбуваються на тлі пригнічення центральної нервової системи. Найчастіше, вони викликані нестачею окремих гормонів, дефіцит яких призводить до тяжких наслідків.