Часто можна почути приблизно таку історію. Зі світлом все було нормально, останнім часом при включенні люстри світло спочатку блимало.
Потім перегоріла лампочка. Подумали, що справа була в ній, замінили лампочку. Світло знову блимає. У результаті після чергового вимкнення лампочка не горить. В чому справа? Як один із варіантів — проблема з вимикачем, і ось чому.
Коли ми хочемо включити світло в кімнаті, ми не вкручуємо лампочку, а клацаємо по вимикачу. Ось він і є, часто, причиною відсутності світла у Вашій кімнаті після його багаторічного щоденного використання. Вже потертий, іноді навіть з тріснутим корпусом, може навіть неміцно сидить у своєму гнізді, трохи відійшов від стіни, коротше, побитий до кінця, вимикач перестає працювати. Здається, все просто — треба сходити в магазин і купити вимикач. Але навіщо їх так багато на прилавку? Дизайнерську сторону ми розглядати не будемо, тут покупець сам знає, що йому потрібно, а ось про те, яка для Вас надійніша, ми коротко спробуємо Вам підказати.
Зовнішній чи внутрішній вимикач.
Подивіться, який у Вас вимикач – зовнішній (накладний) чи внутрішній (вбудований). Зовнішній вимикач прикручується на стіну кількома шурупами і сильніше виступає від стіни, ніж внутрішній. Це простий варіант установки вимикача, і він зазвичай використовується для відкритої проводки дроту (у коробі, із застосуванням кріпильної скоби, зрідка в гофра — трубі), хоча є випадки використання накладного вимикача і з прихованою проводкою. Інша справа внутрішній вимикач — для нього в стіні висвердлюється круглий отвір, і він набагато менше виступає від стіни, ніж зовнішній. При покупці треба мати це на увазі.
Для якої люстри вимикач.
Якщо у Вас звичайна люстра з однією, двома, трьома лампочками, то Вам швидше за все підійде звичайний одноклавішний вимикач. У магазині можна сказати продавцю, щоб він дав Вам вимикачі на вибір з підсвічуванням або без нього (наприклад, в темному коридорі або передпокої можна встановити вимикач з підсвічуванням — зручніше вночі орієнтуватися).
Для люстри з трьома і більше лампочками краще купити двоклавішний вимикач для роздільного включення груп лампочок (якщо в ній заводом виробником передбачена така можливість). Також можна звернути увагу на вимикачі зі світлодіодом, правда, в спальній кімнаті це не завжди комфортно. Для великих люстр з великою кількістю ламп вже потрібно звертати увагу на таку характеристику, як кількість ампер, на яку розрахований вимикач. На турецькі вимикачі (Makel, Viko) на 6 А (ампер) краще не дивитися, тому що контакт вимикача простенький і при великому навантаженні підгорятиме при включенні і з часом обуглиться і не працюватиме. Можна сказати продавцю, щоб він дав Вам подивитись вимикачі на 10 А (наприклад, фірми Legrand, Schneider Electric, Mepa…).
Люстри з галогеновими лампами та звичайними лампами розжарювання можна включати і диммером (енергозберігаючі лампи для них не дуже підходять). Це вимикач з можливістю плавного регулювання яскравості світла ламп (наприклад, Legrand, Schneider Electric, Anam, …) що дуже зручно, коли світло необхідно приглушити або навпаки включити люстру на мінімальній потужності освітленості. І в цьому випадку потрібно обов’язково звернути увагу на потужність, яку можна включати диммером (сумарна потужність лампочок люстри), порадитись із продавцем і краще купити з невеликим запасом – від 10 А та вище. Діммери набагато дорожчі за звичайні вимикачі, а перегорають вони при перевантаженні швидше, на жаль, якщо немає запобіжника всередині, який можна замінити.
Підсумок.
Якість вимикача з технічної точки зору багато в чому залежить від якості сплаву контактів і грамотно зробленого механізму. Ми Вам дали уявлення, на що звернути увагу при підборі вимикача до Вашої люстри, що відповісти продавцю на питання, що наводить. Звичайно ж, краще і легше, якщо Вам у всьому цьому допоможе досвідчений та уважний професійний електрик у Львові, який приїде за Вашим викликом, все розрахує та порадить, а за необхідності і придбає та встановить Вам вимикач.